Buy SWT-1.87-53 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SWT-1.87-53
Part No SWT-1.87-53
Manufacturer AlfaMag Electronics (AMGIS)
Description FIXED IND 53UH 1.87A 130 MOHM TH
Data sheet
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:53µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Height - Seated (Max):0.346" (8.80mm)
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):130 mOhm
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Current Rating:1.87A
Packaging:Bulk
Detailed Description:53µH Unshielded Toroidal Inductor 1.87A 130 mOhm Radial
Inductance Frequency - Test:10kHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.591" L x 0.591" W (15.00mm x 15.00mm)