Buy SWT-0.90-330 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SWT-0.90-330
Part No SWT-0.90-330
Manufacturer AlfaMag Electronics (AMGIS)
Description FIXED IND 330UH 900MA 740 MOHM
Data sheet
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:330µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Height - Seated (Max):0.422" (10.71mm)
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):740 mOhm Max
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Current Rating:900mA
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Tray
Detailed Description:330µH Unshielded Toroidal Inductor 900mA 740 mOhm Max Radial
Inductance Frequency - Test:10kHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.701" L x 0.669" W (17.80mm x 17.00mm)