Buy SWT-0.2-374 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SWT-0.2-374
Part No SWT-0.2-374
Manufacturer AlfaMag Electronics (AMGIS)
Description FIXED IND 374UH 200MA 2.7 OHM TH
Data sheet
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:374µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.287" (7.30mm)
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):2.7 Ohm
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Current Rating:200mA
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Tray
Detailed Description:374µH Unshielded Toroidal Inductor 200mA 2.7 Ohm Radial
Inductance Frequency - Test:10kHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.339" L x 0.339" W (8.60mm x 8.60mm)