Buy SWT-0.16-178 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SWT-0.16-178
Part No SWT-0.16-178
Manufacturer AlfaMag Electronics (AMGIS)
Description FIXED IND 178UH 160MA 2.8 OHM TH
Data sheet
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:178µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):2.8 Ohm
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Current Rating:160mA
Current - Saturation:-
Package / Case:Radial
Material - Core:Iron Powder
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Detailed Description:178µH Unshielded Toroidal Inductor 160mA 2.8 Ohm Radial
Inductance Frequency - Test:10kHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.339" L x 0.339" W (8.60mm x 8.60mm)