Buy SWT-0.83-248 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SWT-0.83-248
Part No SWT-0.83-248
Manufacturer AlfaMag Electronics (AMGIS)
Description FIXED IND 248UH 830MA 600 MOHM
Data sheet
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:248µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Height - Seated (Max):0.346" (8.80mm)
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):600 mOhm
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Current Rating:830mA
Current - Saturation:-
Package / Case:Radial
Material - Core:Iron Powder
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Detailed Description:248µH Unshielded Toroidal Inductor 830mA 600 mOhm Radial
Inductance Frequency - Test:10kHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.591" L x 0.591" W (15.00mm x 15.00mm)