Buy SWT-1.81-18 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SWT-1.81-18
Part No SWT-1.81-18
Manufacturer AlfaMag Electronics (AMGIS)
Description FIXED IND 18UH 1.81A 60 MOHM TH
Data sheet
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:18µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Height - Seated (Max):0.307" (7.80mm)
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):60 mOhm
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Current Rating:1.81A
Packaging:Bulk
Detailed Description:18µH Unshielded Toroidal Inductor 1.81A 60 mOhm Radial
Inductance Frequency - Test:10kHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)