Buy SWT-1.02-17 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SWT-1.02-17
Part No SWT-1.02-17
Manufacturer AlfaMag Electronics (AMGIS)
Description FIXED IND 17UH 1.02A 100 MOHM TH
Data sheet
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:17µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.287" (7.30mm)
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):100 mOhm
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Current Rating:1.02A
Packaging:Bulk
Detailed Description:17µH Unshielded Toroidal Inductor 1.02A 100 mOhm Radial
Inductance Frequency - Test:10kHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.339" L x 0.339" W (8.60mm x 8.60mm)