Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IM01JR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IM01JR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IM01JR
| Part No | IM01JR |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY TELECOM DPDT 2A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Relay Type: | Telecom |
|---|---|
| Contact Rating (Current): | 2A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Termination Style: | J Lead |
| Coil Resistance: | 64 Ohms |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Turn Off Voltage (Min): | 0.3 VDC |
| Switching Voltage: | 250VAC, 220VDC - Max |
| Features: | Sealed - Hermetically |
| Coil Current: | 46.7mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Palladium (Pd), Ruthenium (Ru), Gold (Au) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Coil Power: | 140 mW |
| Detailed Description: | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount |
| Contact Form: | DPDT (2 Form C) |
| Release Time: | 3ms |
| Coil Voltage: | 3VDC |
| Turn On Voltage (Max): | 2.25 VDC |
| Series: | IM, AXICOM |
| Other Names: | 4-1462037-0 PB1098TR |
| Coil Type: | Non Latching |
| Operate Time: | 3ms |
Introduce
We can supply IM01JR , send us a request quote to request IM01JR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IM01JR.The price and lead time for IM01JR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IM01JR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






