Buy HM73-40R50LFTR13 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HM73-40R50LFTR13
Part No HM73-40R50LFTR13
Manufacturer TT Electronics
Description FIXED IND 500NH 40A 1 MOHM SMD
Data sheet
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:500nH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):1 mOhm Max
Operating Temperature:-40°C ~ 155°C
Current Rating:40A
Current - Saturation:49A
Mounting Type:Surface Mount
Packaging:Cut Tape (CT)
Detailed Description:500nH Shielded Inductor 40A 1 mOhm Max Nonstandard
Inductance Frequency - Test:100kHz
Shielding:Shielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.555" L x 0.512" W (14.10mm x 13.00mm)