Buy HM73-40R30LFTR13 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
HM73-40R30LFTR13
Part No HM73-40R30LFTR13
Manufacturer TT Electronics
Description FIXED IND 300NH 40A 0.65 MOHM
Data sheet
Tolerance:±20%
Current - Saturation:73A
Detailed Description:300nH Shielded Inductor 40A 0.65 mOhm Max Nonstandard
Inductance Frequency - Test:100kHz
Shielding:Shielded
Inductance:300nH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.555" L x 0.512" W (14.10mm x 13.00mm)
Series:HM73
Q @ Freq:-
DC Resistance (DCR):0.65 mOhm Max
Type:-
Operating Temperature:-40°C ~ 155°C
Current Rating:40A