Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APHBM2012SURKZGC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APHBM2012SURKZGC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
APHBM2012SURKZGC
| Part No | APHBM2012SURKZGC |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED GREEN/RED CLEAR CHIP SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Supplier Device Package: | Chip LED |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 0.45mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Green, 20mA Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.3V Green, 1.95V Red |
| Viewing Angle: | 120° |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | Independent |
| Millicandela Rating: | 300mcd Green, 80mcd Red |
| Wavelength - Dominant: | 525nm Green, 630nm Red |
| Detailed Description: | Green, Red 525nm Green, 630nm Red LED Indication - Discrete 3.3V Green, 1.95V Red 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 2.00mm L x 1.25mm W |
| Color: | Green, Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.30mm x 1.25mm |
| Other Names: | 754-1754-2 PHBM2012SURKZGC |
| Wavelength - Peak: | 515nm Green, 650nm Red |
Introduce
We can supply APHBM2012SURKZGC , send us a request quote to request APHBM2012SURKZGC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APHBM2012SURKZGC.The price and lead time for APHBM2012SURKZGC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part APHBM2012SURKZGC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





