Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APHB1608QBDCGKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APHB1608QBDCGKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
APHB1608QBDCGKC
| Part No | APHB1608QBDCGKC |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED BLUE/GREEN CLEAR 4SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 4-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 0.65mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Blue, 20mA Green |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.3V Blue, 2.1V Green |
| Viewing Angle: | 130° |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | Independent |
| Millicandela Rating: | 70mcd Blue, 50mcd Green |
| Wavelength - Dominant: | 465nm Blue, 570nm Green |
| Detailed Description: | Blue, Green 465nm Blue, 570nm Green LED Indication - Discrete 3.3V Blue, 2.1V Green 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension: | 1.60mm L x 0.80mm W |
| Color: | Blue, Green |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm |
| Other Names: | 754-1852-1 |
| Wavelength - Peak: | 460nm Blue, 574nm Green |
Introduce
We can supply APHB1608QBDCGKC , send us a request quote to request APHB1608QBDCGKC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APHB1608QBDCGKC.The price and lead time for APHB1608QBDCGKC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part APHB1608QBDCGKC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





