Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APHB1608SGYC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APHB1608SGYC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
APHB1608SGYC
| Part No | APHB1608SGYC |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED GREEN/YELLOW CLEAR 4SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Supplier Device Package: | 4-SMD |
| Configuration: | Independent |
| Millicandela Rating: | 15mcd Green, 5mcd Yellow |
| Wavelength - Dominant: | 568nm Green, 588nm Yellow |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Green, Yellow 568nm Green, 588nm Yellow LED Indication - Discrete 2.2V Green, 2.1V Yellow 0603 (1608 Metric) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 1.60mm L x 0.80mm W |
| Color: | Green, Yellow |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm |
| Height (Max): | 0.65mm |
| Wavelength - Peak: | 565nm Green, 590nm Yellow |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Green, 20mA Yellow |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.2V Green, 2.1V Yellow |
| Viewing Angle: | 130° |
Introduce
We can supply APHB1608SGYC , send us a request quote to request APHB1608SGYC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APHB1608SGYC.The price and lead time for APHB1608SGYC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part APHB1608SGYC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





