Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APHBM2012QBDCGKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APHBM2012QBDCGKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
APHBM2012QBDCGKC
| Part No | APHBM2012QBDCGKC |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED BLUE/GREEN CLEAR 4SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 4-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 0.45mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Blue, 20mA Green |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.3V Blue, 2.1V Green |
| Viewing Angle: | 120° |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | Independent |
| Millicandela Rating: | 80mcd Blue, 55mcd Green |
| Wavelength - Dominant: | 465nm Blue, 570nm Green |
| Detailed Description: | Blue, Green 465nm Blue, 570nm Green LED Indication - Discrete 3.3V Blue, 2.1V Green 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 2.00mm L x 1.25mm W |
| Color: | Blue, Green |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.30mm x 1.25mm |
| Other Names: | 754-1857-2 APHBM2012QBDCGKC-ND |
| Wavelength - Peak: | 460nm Blue, 574nm Green |
Introduce
We can supply APHBM2012QBDCGKC , send us a request quote to request APHBM2012QBDCGKC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APHBM2012QBDCGKC.The price and lead time for APHBM2012QBDCGKC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part APHBM2012QBDCGKC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





