Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APHBM2012CGKSEKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APHBM2012CGKSEKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
APHBM2012CGKSEKC
| Part No | APHBM2012CGKSEKC |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED GREEN/ORANGE CLEAR 2012 SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Supplier Device Package: | 2012(0805) |
| Configuration: | Independent |
| Millicandela Rating: | 50mcd Green, 180mcd Orange |
| Wavelength - Dominant: | 570nm Green, 601nm Orange |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Green, Orange 570nm Green, 601nm Orange LED Indication - Discrete 2.1V Green, 2.1V Orange 0805 (2012 Metric) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 2.00mm L x 1.25mm W |
| Color: | Green, Orange |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.30mm x 1.25mm |
| Height (Max): | 0.45mm |
| Wavelength - Peak: | 574nm Green, 610nm Orange |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Green, 20mA Orange |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.1V Green, 2.1V Orange |
| Viewing Angle: | 120° |
Introduce
We can supply APHBM2012CGKSEKC , send us a request quote to request APHBM2012CGKSEKC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APHBM2012CGKSEKC.The price and lead time for APHBM2012CGKSEKC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part APHBM2012CGKSEKC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





