Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APHBM2012LSURKZGKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APHBM2012LSURKZGKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
APHBM2012LSURKZGKC
| Part No | APHBM2012LSURKZGKC |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED GREEN/RED CLEAR 4SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 4-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 0.45mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 2mA Green, 2mA Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.7V Green, 1.8V Red |
| Viewing Angle: | 120° |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | Independent |
| Millicandela Rating: | 90mcd Green, 10mcd Red |
| Wavelength - Dominant: | 525nm Green, 630nm Red |
| Detailed Description: | Green, Red 525nm Green, 630nm Red LED Indication - Discrete 2.7V Green, 1.8V Red 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 2.00mm L x 1.25mm W |
| Color: | Green, Red |
| Series: | HELI Colour |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.20mm x 1.25mm |
| Other Names: | 754-1957-2 |
| Wavelength - Peak: | 515nm Green, 645nm Red |
Introduce
We can supply APHBM2012LSURKZGKC , send us a request quote to request APHBM2012LSURKZGKC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APHBM2012LSURKZGKC.The price and lead time for APHBM2012LSURKZGKC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part APHBM2012LSURKZGKC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





