Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APHB1608ZGSURKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APHB1608ZGSURKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
APHB1608ZGSURKC
| Part No | APHB1608ZGSURKC |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED GREEN/RED CLEAR 4SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 4-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 0.65mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Green, 20mA Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.3V Green, 1.95V Red |
| Viewing Angle: | 130° |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | Independent |
| Millicandela Rating: | 350mcd Green, 90mcd Red |
| Wavelength - Dominant: | 525nm Green, 630nm Red |
| Detailed Description: | Green, Red 525nm Green, 630nm Red LED Indication - Discrete 3.3V Green, 1.95V Red 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension: | 1.60mm L x 0.80mm W |
| Color: | Green, Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.60mm x 0.80mm |
| Other Names: | 754-1650-1 |
| Wavelength - Peak: | 515nm Green, 645nm Red |
Introduce
We can supply APHB1608ZGSURKC , send us a request quote to request APHB1608ZGSURKC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APHB1608ZGSURKC.The price and lead time for APHB1608ZGSURKC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part APHB1608ZGSURKC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





