Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APHBM2012PBASURKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APHBM2012PBASURKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
APHBM2012PBASURKC
| Part No | APHBM2012PBASURKC |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED BLUE/RED CLEAR 2012 SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 2012(0805) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 0.45mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Blue, 20mA Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.2V Blue, 1.95V Red |
| Viewing Angle: | 120° |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | Independent |
| Millicandela Rating: | 50mcd Blue, 220mcd Red |
| Wavelength - Dominant: | 470nm Blue, 630nm Red |
| Detailed Description: | Blue, Red 470nm Blue, 630nm Red LED Indication - Discrete 3.2V Blue, 1.95V Red 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 2.00mm L x 1.25mm W |
| Color: | Blue, Red |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.30mm x 1.25mm |
| Other Names: | 754-1092-2 |
| Wavelength - Peak: | 468nm Blue, 650nm Red |
Introduce
We can supply APHBM2012PBASURKC , send us a request quote to request APHBM2012PBASURKC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APHBM2012PBASURKC.The price and lead time for APHBM2012PBASURKC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part APHBM2012PBASURKC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





