Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy APHBM2012LSURKCGKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy APHBM2012LSURKCGKC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
APHBM2012LSURKCGKC
| Part No | APHBM2012LSURKCGKC |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED GREEN/RED CLEAR 4SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Supplier Device Package: | 4-SMD |
| Configuration: | Independent |
| Millicandela Rating: | 2mcd Green, 10mcd Red |
| Wavelength - Dominant: | 570nm Green, 630nm Red |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Green, Red 570nm Green, 630nm Red LED Indication - Discrete 1.9V Green, 1.8V Red 4-SMD, No Lead |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 2.00mm L x 1.25mm W |
| Color: | Green, Red |
| Series: | HELI Colour |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.20mm x 1.25mm |
| Height (Max): | 0.45mm |
| Wavelength - Peak: | 574nm Green, 645nm Red |
| Features: | - |
| Current - Test: | 2mA Green, 2mA Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.9V Green, 1.8V Red |
| Viewing Angle: | 120° |
Introduce
We can supply APHBM2012LSURKCGKC , send us a request quote to request APHBM2012LSURKCGKC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number APHBM2012LSURKCGKC.The price and lead time for APHBM2012LSURKCGKC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part APHBM2012LSURKCGKC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





