Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CIGW201610GL2R2MLE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CIGW201610GL2R2MLE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CIGW201610GL2R2MLE
| Part No | CIGW201610GL2R2MLE |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung Electro-Mechanics America, Inc. |
| Description | FIXED IND 2.2UH 2.3A 100MOHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Current - Saturation: | 2.1A |
| Package / Case: | 0806 (2016 Metric) |
| Material - Core: | Metal Composite |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Supplier Device Package: | 0806 (2016 Metric) |
| Detailed Description: | 2.2µH Shielded Wirewound Inductor 2.3A 100 mOhm Max 0806 (2016 Metric) |
| Inductance Frequency - Test: | 1MHz |
| Shielding: | Shielded |
| Inductance: | 2.2µH |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.039" (1.00mm) |
| Ratings: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
| Series: | CIGW |
| Q @ Freq: | - |
| DC Resistance (DCR): | 100 mOhm Max |
| Type: | Wirewound |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 2.3A |
Introduce
We can supply CIGW201610GL2R2MLE , send us a request quote to request CIGW201610GL2R2MLE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CIGW201610GL2R2MLE.The price and lead time for CIGW201610GL2R2MLE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CIGW201610GL2R2MLE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





