Buy CIGW201610GH2R2MLE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CIGW201610GH2R2MLE
Part No CIGW201610GH2R2MLE
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Description FIXED IND 2.2UH 1.8A 117MOHM
Data sheet
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:0806 (2016 Metric)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:2.2µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):117 mOhm Max
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Current Rating:1.8A
Current - Saturation:2.8A
Package / Case:0806 (2016 Metric)
Material - Core:Metal Composite
Mounting Type:Surface Mount
Packaging:Cut Tape (CT)
Detailed Description:2.2µH Unshielded Wirewound Inductor 1.8A 117 mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Inductance Frequency - Test:1MHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)