Buy CIGW201610GL1R0MLE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CIGW201610GL1R0MLE
Part No CIGW201610GL1R0MLE
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Description FIXED IND 1UH 3.4A 49MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±20%
Current - Saturation:2.9A
Detailed Description:1µH Shielded Wirewound Inductor 3.4A 49 mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Inductance Frequency - Test:1MHz
Shielding:Shielded
Inductance:1µH
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
Email:info@shengyuic.com
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Series:CIGW
Q @ Freq:-
DC Resistance (DCR):49 mOhm Max
Type:Wirewound
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Current Rating:3.4A