Buy PT75R-1260HM with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PT75R-1260HM
Part No PT75R-1260HM
Manufacturer API Delevan
Description FIXED IND 75UH 7.4A 35 MOHM TH
Data sheet
Tolerance:±15%
Supplier Device Package:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:75µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Height - Seated (Max):0.600" (15.24mm)
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):35 mOhm Max
Operating Temperature:-
Current Rating:7.4A
Current - Saturation:-
Package / Case:Radial
Material - Core:-
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Detailed Description:75µH Unshielded Toroidal Inductor 7.4A 35 mOhm Max Radial
Inductance Frequency - Test:1kHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:1.260" Dia (32.00mm)