Buy PT75-1260 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PT75-1260
Part No PT75-1260
Manufacturer API Delevan
Description FIXED IND 75UH 7.4A 35 MOHM TH
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±15%
Supplier Device Package:-
Inductance:75µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Height - Seated (Max):-
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):35 mOhm Max
Operating Temperature:-
Current Rating:7.4A
Current - Saturation:-
Package / Case:Radial
Material - Core:Iron Powder
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Detailed Description:75µH Shielded Toroidal Inductor 7.4A 35 mOhm Max Radial
Inductance Frequency - Test:1kHz
Shielding:Shielded
Ratings:-
Size / Dimension:1.260" Dia x 0.600" W (32.00mm x 15.24mm)