Buy PT75-1550 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
PT75-1550
Part No PT75-1550
Manufacturer API Delevan
Description FIXED IND 75UH 10.6A 25 MOHM TH
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead /RoHS non-compliant
Data sheet
Tolerance:±15%
Supplier Device Package:-
Inductance:75µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Height - Seated (Max):-
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):25 mOhm Max
Operating Temperature:-
Current Rating:10.6A
Packaging:Bulk
Detailed Description:75µH Shielded Toroidal Inductor 10.6A 25 mOhm Max Radial
Inductance Frequency - Test:1kHz
Shielding:Shielded
Ratings:-
Size / Dimension:1.550" Dia x 0.640" W (39.37mm x 16.26mm)