Buy SC3DF-560 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SC3DF-560
Part No SC3DF-560
Manufacturer Bel
Description FIXED IND 56UH 520MA 1.52 OHM
Data sheet
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:56µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):1.52 Ohm Max
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Current Rating:520mA
Current - Saturation:280mA
Packaging:Tape & Reel (TR)
Detailed Description:56µH Unshielded Wirewound Inductor 520mA 1.52 Ohm Max Nonstandard
Inductance Frequency - Test:100kHz
Shielding:Unshielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.256" L x 0.173" W (6.50mm x 4.40mm)