Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LAV35VB5R6K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LAV35VB5R6K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
LAV35VB5R6K
| Part No | LAV35VB5R6K |
|---|---|
| Manufacturer | Taiyo Yuden |
| Description | FIXED IND 5.6UH 540MA 360 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±10% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 5.6µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | 0.315" (8.00mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 27MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 360 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 540mA |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Radial |
| Material - Core: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tray |
| Detailed Description: | 5.6µH Unshielded Inductor 540mA 360 mOhm Max Radial |
| Inductance Frequency - Test: | 7.96MHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.236" Dia (6.00mm) |
| Series: | LA, V Type |
| Q @ Freq: | 50 @ 7.96MHz |
| Type: | - |
| Other Names: | LA LAV 35VB 5R6K |
Introduce
We can supply LAV35VB5R6K , send us a request quote to request LAV35VB5R6K pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LAV35VB5R6K.The price and lead time for LAV35VB5R6K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LAV35VB5R6K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





