Home > Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single > IRF3610STRLPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRF3610STRLPBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRF3610STRLPBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IRF3610STRLPBF
| Part No | IRF3610STRLPBF |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 100V 103A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 100V |
|---|---|
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | N-Channel 100V 103A (Tc) Surface Mount D2PAK |
| FET Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| FET Type: | N-Channel |
| Series: | HEXFET® |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 103A (Tc) |
| Other Names: | IRF3610STRLPBFTR SP001574654 |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 5380pF @ 25V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 11.6 mOhm @ 62A, 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 150nC @ 10V |
Introduce
We can supply IRF3610STRLPBF , send us a request quote to request IRF3610STRLPBF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRF3610STRLPBF.The price and lead time for IRF3610STRLPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IRF3610STRLPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






