Home > Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single > IRF3205PBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRF3205PBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRF3205PBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IRF3205PBF
| Part No | IRF3205PBF |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 55V 110A TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 55V |
|---|---|
| Power Dissipation (Max): | 200W (Tc) |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | N-Channel 55V 110A (Tc) 200W (Tc) Through Hole TO-220AB |
| FET Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| FET Type: | N-Channel |
| Series: | HEXFET® |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 110A (Tc) |
| Other Names: | *IRF3205PBF 64-0085PBF 64-0085PBF-ND SP001559536 |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 3247pF @ 25V |
| Vgs (Max): | ±20V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 8 mOhm @ 62A, 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 146nC @ 10V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
Introduce
We can supply IRF3205PBF , send us a request quote to request IRF3205PBF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRF3205PBF.The price and lead time for IRF3205PBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IRF3205PBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






