Home > Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single > IRF3515STRL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRF3515STRL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRF3515STRL with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IRF3515STRL
| Part No | IRF3515STRL |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 150V 41A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 150V |
|---|---|
| Power Dissipation (Max): | 200W (Tc) |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4.5V @ 250µA |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | N-Channel 150V 41A (Tc) 200W (Tc) Surface Mount D2PAK |
| FET Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| FET Type: | N-Channel |
| Series: | HEXFET® |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 41A (Tc) |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2260pF @ 25V |
| Vgs (Max): | ±30V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 45 mOhm @ 25A, 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 107nC @ 10V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
Introduce
We can supply IRF3515STRL , send us a request quote to request IRF3515STRL pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRF3515STRL.The price and lead time for IRF3515STRL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IRF3515STRL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






