Home > Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single > IRF3000PBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRF3000PBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRF3000PBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IRF3000PBF
| Part No | IRF3000PBF |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 300V 1.6A 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 300V |
|---|---|
| Power Dissipation (Max): | 2.5W (Ta) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 8-SO |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 5V @ 250µA |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | N-Channel 300V 1.6A (Ta) 2.5W (Ta) Surface Mount 8-SO |
| FET Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| FET Type: | N-Channel |
| Series: | HEXFET® |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 1.6A (Ta) |
| Other Names: | *IRF3000PBF |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 730pF @ 25V |
| Vgs (Max): | ±30V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 400 mOhm @ 960mA, 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 33nC @ 10V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply IRF3000PBF , send us a request quote to request IRF3000PBF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRF3000PBF.The price and lead time for IRF3000PBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IRF3000PBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






