Home > Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single > IRF3610SPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRF3610SPBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRF3610SPBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IRF3610SPBF
| Part No | IRF3610SPBF |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 100V 103A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 100V |
|---|---|
| Power Dissipation (Max): | 333W (Tc) |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | N-Channel 100V 103A (Tc) 333W (Tc) Surface Mount D2PAK |
| FET Feature: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| FET Type: | N-Channel |
| Series: | HEXFET® |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 103A (Tc) |
| Other Names: | SP001551018 |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 5380pF @ 25V |
| Vgs (Max): | ±20V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 11.6 mOhm @ 62A, 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 150nC @ 10V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
Introduce
We can supply IRF3610SPBF , send us a request quote to request IRF3610SPBF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRF3610SPBF.The price and lead time for IRF3610SPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IRF3610SPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






