Home > Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays > IRF3546MTRPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRF3546MTRPBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRF3546MTRPBF with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IRF3546MTRPBF
| Part No | IRF3546MTRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET 4N-CH 25V 16A/20A 41PQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 25V |
|---|---|
| Package / Case: | 41-PowerVFQFN |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 41-PQFN (6x8) |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.1V @ 35µA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Mosfet Array 4 N-Channel 25V 16A (Tc), 20A (Tc) Surface Mount 41-PQFN (6x8) |
| FET Feature: | Logic Level Gate |
| Power - Max: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| FET Type: | 4 N-Channel |
| Series: | - |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 16A (Tc), 20A (Tc) |
| Other Names: | IRF3546MTRPBF-ND IRF3546MTRPBFTR SP001530116 |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1310pF @ 13V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 3.9 mOhm @ 27A, 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 15nC @ 4.5V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply IRF3546MTRPBF , send us a request quote to request IRF3546MTRPBF pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRF3546MTRPBF.The price and lead time for IRF3546MTRPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IRF3546MTRPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






