Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 744116 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 744116 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
744116
| Part No | 744116 |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics |
| Description | FIXED IND 345UH 2.1A 200 MOHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 345µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Height - Seated (Max): | - |
| Frequency - Self Resonant: | 1.8MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 200 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 2.1A |
| Current - Saturation: | 500mA |
| Package / Case: | Radial |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 345µH Unshielded Toroidal Inductor 2.1A 200 mOhm Max Radial |
| Inductance Frequency - Test: | 10kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.728" Dia x 0.374" W (18.50mm x 9.50mm) |
| Series: | WE-SI |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Toroidal |
| Other Names: | 732-2275 |
Introduce
We can supply 744116 , send us a request quote to request 744116 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 744116.The price and lead time for 744116 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 744116.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





