Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 744103 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 744103 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
744103
| Part No | 744103 |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics |
| Description | FIXED IND 109UH 1.3A 300 MOHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 109µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Height - Seated (Max): | - |
| Frequency - Self Resonant: | 9.2MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 300 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 1.3A |
| Current - Saturation: | 1A |
| Package / Case: | Radial |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 109µH Unshielded Toroidal Inductor 1.3A 300 mOhm Max Radial |
| Inductance Frequency - Test: | 10kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.591" Dia x 0.315" W (15.00mm x 8.00mm) |
| Series: | WE-SI |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Toroidal |
| Other Names: | 732-2268 |
Introduce
We can supply 744103 , send us a request quote to request 744103 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 744103.The price and lead time for 744103 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 744103.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





