Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 744106 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 744106 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
744106
| Part No | 744106 |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics |
| Description | FIXED IND 393UH 1.1A 700 MOHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 393µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Height - Seated (Max): | - |
| Frequency - Self Resonant: | 2.1MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 700 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 1.1A |
| Current - Saturation: | 500mA |
| Package / Case: | Radial |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 393µH Unshielded Toroidal Inductor 1.1A 700 mOhm Max Radial |
| Inductance Frequency - Test: | 10kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.689" Dia x 0.315" W (17.50mm x 8.00mm) |
| Series: | WE-SI |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Toroidal |
| Other Names: | 732-2271 |
Introduce
We can supply 744106 , send us a request quote to request 744106 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 744106.The price and lead time for 744106 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 744106.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





