Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 744104 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 744104 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
744104
| Part No | 744104 |
|---|---|
| Manufacturer | Wurth Electronics |
| Description | FIXED IND 167UH 1.35A 400 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 167µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Height - Seated (Max): | - |
| Frequency - Self Resonant: | 4.1MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 400 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Current Rating: | 1.35A |
| Current - Saturation: | 720mA |
| Package / Case: | Radial |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 167µH Unshielded Toroidal Inductor 1.35A 400 mOhm Max Radial |
| Inductance Frequency - Test: | 10kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.689" Dia x 0.315" W (17.50mm x 8.00mm) |
| Series: | WE-SI |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Toroidal |
| Other Names: | 732-2269 |
Introduce
We can supply 744104 , send us a request quote to request 744104 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 744104.The price and lead time for 744104 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 744104.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





