Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TCH35PR510J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TCH35PR510J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TCH35PR510J
| Part No | TCH35PR510J |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.51 OHM 35W 5% TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | TO-220-2 |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 510 mOhms ±5% 35W Through Hole Resistor TO-220-2 Moisture Resistant Thick Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±150ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.591" (15.00mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | TCH |
| Power (Watts): | 35W |
| Resistance: | 510 mOhms |
| Features: | Moisture Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Composition: | Thick Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply TCH35PR510J , send us a request quote to request TCH35PR510J pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TCH35PR510J.The price and lead time for TCH35PR510J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TCH35PR510J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





