Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TCH35P390RJE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TCH35P390RJE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TCH35P390RJE
| Part No | TCH35P390RJE |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 390 OHM 35W 5% TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | TO-220-2 |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 390 Ohms ±5% 35W Through Hole Resistor TO-220-2 Moisture Resistant Thick Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.591" (15.00mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | TCH |
| Power (Watts): | 35W |
| Other Names: | OHTCH35P390RJE OHTCH35P390RJE-ND |
| Resistance: | 390 Ohms |
| Features: | Moisture Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Composition: | Thick Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply TCH35P390RJE , send us a request quote to request TCH35P390RJE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TCH35P390RJE.The price and lead time for TCH35P390RJE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TCH35P390RJE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





