Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TCH35PR330J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TCH35PR330J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TCH35PR330J
| Part No | TCH35PR330J |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.33 OHM 35W 5% TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | TO-220-2 |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 330 mOhms ±5% 35W Through Hole Resistor TO-220-2 Moisture Resistant Thick Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±250ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.591" (15.00mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | TCH |
| Power (Watts): | 35W |
| Resistance: | 330 mOhms |
| Features: | Moisture Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Composition: | Thick Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply TCH35PR330J , send us a request quote to request TCH35PR330J pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TCH35PR330J.The price and lead time for TCH35PR330J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TCH35PR330J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





