Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TCH35P150RJ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TCH35P150RJ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TCH35P150RJ
| Part No | TCH35P150RJ |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 150 OHM 35W 5% TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | TO-220-2 |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | 150 Ohms ±5% 35W Through Hole Resistor TO-220-2 Moisture Resistant Thick Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.591" (15.00mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | TCH |
| Power (Watts): | 35W |
| Resistance: | 150 Ohms |
| Features: | Moisture Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Composition: | Thick Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply TCH35P150RJ , send us a request quote to request TCH35P150RJ pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TCH35P150RJ.The price and lead time for TCH35P150RJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TCH35P150RJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





