Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TCH35PR200JE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TCH35PR200JE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TCH35PR200JE
| Part No | TCH35PR200JE |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 0.2 OHM 35W 5% TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | TO-220-2 |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 200 mOhms ±5% 35W Through Hole Resistor TO-220-2 Moisture Resistant Thick Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±250ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 0.591" (15.00mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | TCH |
| Power (Watts): | 35W |
| Other Names: | OHTCH35PR200JE OHTCH35PR200JE-ND |
| Resistance: | 200 mOhms |
| Features: | Moisture Resistant |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Composition: | Thick Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply TCH35PR200JE , send us a request quote to request TCH35PR200JE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TCH35PR200JE.The price and lead time for TCH35PR200JE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TCH35PR200JE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





