Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBC85K6J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SBC85K6J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SBC85K6J
| Part No | SBC85K6J |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES 5.6K OHM 9W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 5.6 kOhms ±5% 9W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.354" Square x 1.496" L (9.00mm x 38.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | SBC, CGS |
| Power (Watts): | 9W |
| Other Names: | 3-1623743-7 A137065 SBC85K6J-ND |
| Resistance: | 5.6 kOhms |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 350°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply SBC85K6J , send us a request quote to request SBC85K6J pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SBC85K6J.The price and lead time for SBC85K6J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SBC85K6J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






