Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBC8241F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SBC8241F with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SBC8241F
| Part No | SBC8241F |
|---|---|
| Manufacturer | Bomar (Winchester Electronics) |
| Description | CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Shield Termination: | Crimp |
|---|---|
| Body Material: | Brass |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insertion Loss: | 0.2dB |
| Fastening Type: | Bayonet Lock |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Body Finish: | Nickel |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Termination: | Crimp |
| Connector Type: | Plug, Male Pin |
| Mounting Feature: | - |
| Number of Ports: | 1 |
| Includes: | - |
| Ingress Protection: | Weatherproof |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Voltage Rating: | 500V |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Packaging: | Bulk |
| Dielectric Material: | - |
| Detailed Description: | BNC Connector Plug, Male Pin 75 Ohm Free Hanging (In-Line) Crimp |
| Mating Cycles: | 500 |
| Center Contact Material: | - |
| Frequency - Max: | 1GHz |
| Center Contact Plating: | - |
| Housing Color: | Silver |
| Connector Style: | BNC |
| Series: | - |
| Impedance: | 75 Ohm |
| Cable Group: | Belden 8241F |
Introduce
We can supply SBC8241F , send us a request quote to request SBC8241F pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SBC8241F.The price and lead time for SBC8241F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SBC8241F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






