Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBC8120RJ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SBC8120RJ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SBC8120RJ
| Part No | SBC8120RJ |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | RES 120 OHM 9W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 120 Ohms ±5% 9W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 19 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.354" Square x 1.496" L (9.00mm x 38.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | SBC, CGS |
| Power (Watts): | 9W |
| Other Names: | 3-1623743-2 A137060 SBC8120RJ-ND |
| Resistance: | 120 Ohms |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 350°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply SBC8120RJ , send us a request quote to request SBC8120RJ pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SBC8120RJ.The price and lead time for SBC8120RJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SBC8120RJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






