Home > Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single > SBC847AWT1G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBC847AWT1G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SBC847AWT1G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SBC847AWT1G
| Part No | SBC847AWT1G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | TRANS NPN 45V 0.1A SOT-323 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: | 110 @ 2mA, 5V |
|---|---|
| Package / Case: | SC-70, SOT-323 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SC-70-3 (SOT323) |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 100mA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Bipolar (BJT) Transistor NPN 45V 100mA 100MHz 150mW Surface Mount SC-70-3 (SOT323) |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 45V |
| Power - Max: | 150mW |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Frequency - Transition: | 100MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: | 600mV @ 5mA, 100mA |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Other Names: | SBC847AWT1G-ND SBC847AWT1GOSTR |
| Transistor Type: | NPN |
| Current - Collector Cutoff (Max): | 15nA (ICBO) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
Introduce
We can supply SBC847AWT1G , send us a request quote to request SBC847AWT1G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SBC847AWT1G.The price and lead time for SBC847AWT1G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SBC847AWT1G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







