Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC9RS08KB2CSCR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC9RS08KB2CSCR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MC9RS08KB2CSCR
| Part No | MC9RS08KB2CSCR |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | RS08KB 8-BIT MCU RS08 CORE 2KB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 4x10b |
|---|---|
| RAM Size: | 126 x 8 |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 8-Bit |
| Number of I/O: | 6 |
| Speed: | 20MHz |
| Detailed Description: | RS08 RS08 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH 8-SOIC |
| Connectivity: | I²C, SPI |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Core Processor: | RS08 |
| Program Memory Size: | 2KB (2K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | RS08 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Other Names: | 935315339518 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Peripherals: | LVD, POR, PWM, WDT |
Introduce
We can supply MC9RS08KB2CSCR , send us a request quote to request MC9RS08KB2CSCR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC9RS08KB2CSCR.The price and lead time for MC9RS08KB2CSCR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MC9RS08KB2CSCR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






