Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC9RS08KB12CTG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC9RS08KB12CTG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MC9RS08KB12CTG
| Part No | MC9RS08KB12CTG |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 8BIT 12KB FLASH 16TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | A/D 8x10b |
|---|---|
| RAM Size: | 254 x 8 |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP |
| EEPROM Size: | - |
| Core Size: | 8-Bit |
| Number of I/O: | 14 |
| Speed: | 20MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | RS08 RS08 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 12KB (12K x 8) FLASH 16-TSSOP |
| Connectivity: | I²C, SPI |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Core Processor: | RS08 |
| Program Memory Size: | 12KB (12K x 8) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | RS08 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Base Part Number: | MC9RS08KB12 |
| Other Names: | 568-14397 935314087574 MC9RS08KB12CTG-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Peripherals: | LVD, POR, PWM, WDT |
Introduce
We can supply MC9RS08KB12CTG , send us a request quote to request MC9RS08KB12CTG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC9RS08KB12CTG.The price and lead time for MC9RS08KB12CTG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MC9RS08KB12CTG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






