Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MC9RS08KA1CPC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MC9RS08KA1CPC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MC9RS08KA1CPC
| Part No | MC9RS08KA1CPC |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Data Converters: | - |
|---|---|
| Program Memory Type: | FLASH |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Core Size: | 8-Bit |
| Number of I/O: | 4 |
| Speed: | 10MHz |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 10 Weeks |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Core Processor: | RS08 |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Peripherals: | LVD, POR, WDT |
| RAM Size: | 63 x 8 |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Packaging: | Tube |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | RS08 RS08 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 1KB (1K x 8) FLASH 8-PDIP |
| Connectivity: | - |
| Program Memory Size: | 1KB (1K x 8) |
| Series: | RS08 |
| Oscillator Type: | Internal |
| Base Part Number: | MC9RS08KA1 |
| Other Names: | 935319076174 |
Introduce
We can supply MC9RS08KA1CPC , send us a request quote to request MC9RS08KA1CPC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC9RS08KA1CPC.The price and lead time for MC9RS08KA1CPC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MC9RS08KA1CPC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






