Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MBR860ULPS-TP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MBR860ULPS-TP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
MBR860ULPS-TP
| Part No | MBR860ULPS-TP |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Description | DIODE SCHOTTKY 60V 8A TO277B |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-277, 3-PowerDFN |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | TO-277B |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 60V 8A Surface Mount TO-277B |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 530mV @ 8A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 600µA @ 60V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 60V |
| Other Names: | MBR860ULPS-TPMSTR |
| Current - Average Rectified (Io): | 8A |
Introduce
We can supply MBR860ULPS-TP , send us a request quote to request MBR860ULPS-TP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MBR860ULPS-TP.The price and lead time for MBR860ULPS-TP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part MBR860ULPS-TP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





